Skip to main content

Роз’яснення споживачам щодо особливостей реалізації програми «Доступні ліки» стосовно профілактики та лікування цукрового діабету

Програма «Доступні ліки» працює й під час воєнного стану.

Зокрема до програми реімбурсації входять препарати проти нецукрового діабету,цукрового діабету І типу (інсулінозалежного) та діабету ІІ типу, що надає змогу зменшити фінансове навантаження на пацієнтів та збільшити доступність ліків.

31 жовтня 2022 набрав чинності оновлений Реєстр  лікарських  засобів,  які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення.

До оновленого реєстру увійшло 53 позиції препаратів проти діабету ІІ типу, 4-при нецукровому діабеті, 72-позиції препаратів інсуліну.

На сьогодні до Реєстру включені лікарські засоби для лікування діабету І типу (інсулінозалежного), діабету ІІ типу та нецукрового діабету, що містять діючі речовини: Метформін (42 торгові марки), Гліклазид (8 торгових марок), Глібенкламід (3 торгові марки) та Десмопресин (4 торгові марки).

Якщо пацієнтові потрібно прописати першу схему лікування інсуліном, то це робить лікар-ендокринолог. Зміни в схемі лікування вносить також він. Проти нецукрового діабету потрібно також звернутись до лікаря-ендокринолога, за повторним рецептом можна звертатись до сімейних лікарів.

Зважаючи на наявність/відсутність препаратів інсуліну, лікарям дозволяється, виписуючи паперові рецепти, зазначати не торгові назви препаратів, а наступні дані: інсулін людський генно-інженерний короткої чи середньої дії, аналог інсуліну ультракороткої дії, аналог інсуліну тривалої дії або комбіновані інсуліни.

Рецепти на інсуліни виписуються щонайменше на місяць у період воєнного стану.
З 1 квітня 2019 року рецепти за програмою виписуються в електронному вигляді, пацієнт отримує sms-повідомлення з номером  рецепту та кодом підтвердження для отримання ліків, з яким звертається до будь-якої аптеки, яка бере участь у програмі «Доступні ліки» та має сигнальну наліпку при вході.

Для забезпечення доступності ліків для хворих цієї категорії, у період воєнного стану, Міністерством охорони здоров`я України прийнято деякі послаблення в правилах виписування та відпуску ліків за програмою. Так, у  разі відсутності технічної можливості у лікаря виписування електронних рецептів на лікарські засоби, які підлягають реімбурсації, рецепти можуть виписуватися в паперовій формі. Крім того, якщо декларація з сімейним лікарем пацієнтом не укладена, рецепт може виписати будь-який лікар, який надає первинну медичну допомогу і до якого звернувся пацієнт.

Перейти до вмісту