ЕЛЕКТРОКАРДІОГРАМА
ЕЛЕКТРОКАРДІОГРАМА – дослідження, що визначає показники серцевого ритму. Під час процедури електрокадіограф реєструє активність серцевого м’яза. 10-хвилинне обстеження покаже, чи все в порядку з одним з найважливіших внутрішніх органів.
Електрокардіограму можна робити стільки разів, скільки це необхідно навіть кілька разів на день.
Клінічні ситуації, в яких виконання стандартної ЕКГ є обґрунтованим:
1) особи з вже встановленим діагнозом серцево-судинного захворювання — базовою метою дослідження є аналіз потенційних електрокардіографічних змін, які можуть бути допоміжними для оцінки:
а) стадії розвитку хвороби;
б) ефективності перенесеного фармакологічного лікування та електротерапії;
в) проявів побічних дій лікарських засобів, які приймає хворий;
г) ризику застосування хірургічного лікування.
2) особи з підозрою на захворювання серцево-судинної системи або з підвищеним ризиком розвитку такого захворювання — базовою метою дослідження є виявлення потенційних електрокардіографічних змін, які можуть бути допоміжними для ранньої діагностики захворювання та для постановки правильного діагнозу
Обстеження призначається, якщо пацієнт скаржиться на:
а) болі в області серця;
б) прискорене серцебиття;
в) «завмирання» серця;
г) задишку навіть після невеликих навантажень;
ґ) підвищений або понижений тиск;
д) постійну слабкість;
е) втрату свідомості тощо
3) особи без симптомів і без підвищеного ризику розвитку серцево-судинного захворювання — базовою метою дослідження є потенційне виявлення безсимптомних порушень функціонування системи кровообігу в осіб:
а) віком старше 40-ка років — в рамах періодичних лікарських обстежень;
б) яким вирішено призначити лікарські засоби, побічною дією яких може бути негативний вплив на систему кровообігу;
в) яким призначено тести з навантаженням різного типу;
г) професія яких вимагає дуже доброго стану системи кровообігу або в разі раптової появи симптомів захворювання, створює загрозу для суспільства.
Також, ЕКГ призначають при вагітності – у цей період у жінок збільшується обсяг циркуляції крові та зростає навантаження на серце. З тієї ж причини профілактичне ЕКГ рекомендовано людям, що страждають від постійного емоційного напруження; пацієнтам з ожирінням, цукровим діабетом, ревматизмом.
Як проходить.
Під час процедури до грудей та кінцівок пацієнта кріпляться електроди, які фіксують електричну активність серця. Ці імпульси реєструються комп’ютером та друкуються на папері. Процедура безболісна та займає до 10 хвилин. Під час її проведення слід зберігати нерухомість, спокій та звичайний ритм дихання.
Підготовка.
Для проведення електрокардіограми не потрібно ніякої спеціальної підготовки, достатньо не приймати алкоголь, продукти з кофеїном, уникати надмірного фізичного навантаження і стресів. Це необхідно для того, щоб отримані дані були максимально точними. Попередьте лікаря-кардіолога, якщо ви приймаєте якісь ліки, тому що деякі з них можуть вплинути на результати ЕКГ.
За результатами кардіограми лікар-кардіолог може діагностувати:
- анатомічні аномалії;
- аритмії;
- порушення електропровідності (блокади);
- ушкодження серцевого м’яза (у т.ч. інфаркт міокарда). Електрокардіограма при інфаркті дозволяє визначити стадію його розвитку, локалізацію ішемії та некротичних змін, широту ураження серцевого м’яза. Дослідження використовується для вжиття найефективніших заходів щодо усунення наслідків хвороби.