Skip to main content

Охорона ментального здоров’я: кроки для покращення якості та доступності психологічних послуг

Ментальне здоров'я

В умовах російсько-української війни значно зросла кількість українців, які вже зараз потребують психологічної допомоги. Відповідно до опитувань, 90% наших громадян мають хоча б один із симптомів, який може призвести до потреби у психологічній допомозі. 

Загалом, як зазначив в ефірі телемарафону «Єдині новини» міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко, йдеться про те, що 50% українців, які перебувають нині в Україні, потребуватимуть психологічної допомоги різного рівня. Це може бути самодопомога, допомога у лікаря-терапевта, професійні консультації психологів відповідного профілю, психіатрів, психосоціальна підтримка.

Щоб задовольнити ці потреби та наблизити психологічні послуги до пацієнтів МОЗ розробило і реалізує пріоритетний проєкт відомства «Охорона психічного здоров’я у структурі медичної допомоги»*. Він розроблений у межах ініційованої першою леді України Всеукраїнської програми ментального здоровʼя і спрямований на трансформацію сфери надання психологічних послуг. 

Головна мета проєкту – наблизити психологічну допомогу до пацієнта, щоб кожен, хто її потребує, міг легко звернутися до фахівця й отримати якісну послугу. 

Основні цілі й складові пріоритетного проєкту МОЗ 

Реалізація проєкту «Охорона психічного здоров’я у структурі медичної допомоги» передбачає:

  • збільшення доступності психологічної допомоги і психосоціальних послуг; 
  • забезпечення регулярного моніторингу та оцінки ефективності надання такої допомоги;
  • розвиток системи психологічної допомоги на рівні громад;
  • імплементацію міжнародних стандартів в систему підготовки фахівців, які надають психосоціальну допомогу.

Для досягнення цих цілей Центром первинної медичної допомоги Комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна лікарня № 27» Харківської міської ради укладено договір з НСЗУ про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій за пакетом “Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги”.

Лікарям-терапевтам Центру первинної медичної допомоги дана можливість надання медичної та психологічної допомоги пацієнтам відповідно до клінічних протоколів ведення пацієнтів із психоневрологічними розладами на рівні первинної допомоги за згодою пацієнтів.

Лікарі-терапевти Центру первинної медичної допомоги пройшли курс навчання з ведення та лікування пацієнтів з психоневрологічними розладами на первинному рівні медичної допомоги із використанням керівництва mhGAP, та отримали сертифікати про проходження цього курсу.

Перейти до вмісту