Skip to main content

8 липня – Всесвітній день боротьби з алергією

Алергія – заклик організму берегти та зміцнювати імунну систему.

Щоб перемогти ворога треба його знати.

8 липня – Всесвітній день боротьби з алергією. Вперше був проведений в 2005 році за рішенням Всесвітньої організації алергії /WAO/ і Всесвітньої організації  імунопатології /WIPO/.
Хвороби, які ми тепер називаємо алергічними, були відомі дуже давно. Ще за часів Давнього Єгипту були описані симптоми, які можна розглядати як клінічні прояви алергії. Але, не дивлячись на це, людство звернуло увагу на цю недугу лише в XIX столітті, а розібралося в природі цього явища тільки до кінця XX століття. За статистикою, алергією страждає кожен п`ятий житель нашої планети: кожен шостий американець, кожен четвертий німець. А в мегаполісах до цього неприємного захворювання схильно від 30 до 60 % населення. За останні 30 років алергічні хвороби, зокрема бронхіальна астма, стали найшвидшими захворюваннями, що розповсюджувалися, у всьому світі.

На жаль, більшість людей самі часто дуже легковажно відносяться до цієї хвороби, не надаючи їй великого значення. Нерідко людина страждає із-за елементарного незнання симптомів, видів і методів лікування алергії. Недостатня інформованість і знання цієї проблеми, не тільки серед населення, але і серед медпрацівників призводить до того, що неправильне і невчасне лікування викликає розвиток серйозних, деколи загрозливих життю ускладнень. Ініціатива проведення Всесвітнього дня боротьби з алергією повинна внести вагомий внесок до розповсюдження знань про цю недугу серед найширших верств населення, продемонструвати серйозність цієї неприємної хвороби, необхідність профілактичних і лікувально-діагностичних заходів Імунолог розписала графік цвітіння рослин-алергенів, за яким можна приблизно визначити, на що саме реагує ваш організм.

Алергія вже давно стала справжнім бичем людства. Кількість алергіків в світі постійно збільшується.

Сезонні алергічні реакції, які викликає пилок рослин, дошкуляють і українців. Причому ускладнювати життя алергікам пилок може з початку весни і до вересня – в залежності від того, на яке саме рослина реагує організм. Наприклад, зараз страждають ті, у кого є алергічна реакція на пилок амброзії, полину і лободи.

ЩО ТАКЕ АЛЕРГIЯ

Алергія – це захворювання, перш за все, імунної системи. Тобто з певних причин в організмі підвищується поріг чутливості і людина стає сприйнятливим до різноманітних факторів, починаючи від побутових подразників (шерсть, пил, пилок різних рослин) і завершуючи впливом фізичних факторів, наприклад, ультрафіолету, води, холоду.
Винуватцем алергічного процесу є огрядна клітина, яка перебуває у всіх слизових і в шкірі. І як тільки алерген потрапляє в організм людини за допомогою алергічних антитіл огрядні клітини починають викидати гістамін. В результаті розширюються судини, виникає свербіж, виділення тощо.

ЯК ВИЗНАЧИТИ АЛЕРГІЮ. ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ

Коли цей процес проявляється вперше, люди, як правило, часто плутають алергію з простудним захворюванням. Починається нежить, чхання, і людина думає, що застудився влітку через кондиціонер. Але такий нежить, особливо, коли він виникає неодноразово в один і той же час, повинен насторожити людину в плані підозри на алергічний процес.
Відмінності між алергією та застудою полягають в тому, що протягом алергічного процесу дуже рідко супроводжується високою температурою. Крім того, виділення в разі алергії рідкі, рясні і прозорі на відміну від простудних, коли рідкі виділення загустевают, стають зеленими або жовтими, тобто набувають зовсім інший характер. Крім того, під час алергічних процесів чхання дуже часте і супроводжується свербінням.

У такому випадку варто відвідати алерголога або сімейного лікаря, який поставить точний діагноз і визначить причини алергії.

У низки пацієнтів діє фактор спадковості. Якщо батьки, бабусі чи дідуся страждають різними алергічними станами, вони передають у спадок це реагування.

Важливо розуміти, що у спадок передається не конкретне захворювання (бронхіальна астма, кропив’янка тощо), а саме імунне реагування.

“Тобто у батьків може бути бронхіальна астма, а у дитини – кропив’янка. Або у батьків є чутливість до пилку берези, а у дитини це буде амброзія, полин чи щось інше. Не обов’язково, щоб діти дублювали батьків в своїх реакціях. є тільки схильність до розвитку алергічних станів “

Тому, якщо один з батьків страждає алергічними реакціями, то у дитини є близько 30% ймовірності розвитку алергічних станів. Якщо ж алергія є і у батька, і у матері, то ця ймовірність збільшується до 60-80%.

У той же час поряд з генетично переданим станом, є і придбане стан, коли ні у кого з родичів ніколи не було алергії, але у людини розвивається алергічний процес.

Це відбувається з різних причин, які так чи інакше впливають на імунну систему. По-перше, тут варто згадати про екологічні умови, зокрема, про забруднення навколишнього середовища небезпечними хімічними сполуками, які сприяють забрудненню повітря, води, продуктів харчування.

По-друге, велику роль у розвитку алергічних захворювань грають гельмінтози. “Через скупченість проживання людей, великої кількості асфальтованого покриття і популярності утримання тварин, особливо собак (в разі недотримання вимог правильного вигулу) зростає кількість хворих на гельмінтози (особливо токсокароз). І якщо випорожнення собак не проникають глибоко в землю, тобто не прикопуються , яйця гельмінтів можуть потрапляти прямо в повітря. Тому зараження можливо навіть від облизування губ в вітряну погоду “, – зазначила імунолог.

По-третє, не останню роль відіграє стан шлунково-кишкового тракту (ШКТ), а відповідно і якість продуктів харчування.

“Зараз дуже розвинені мережі фастфудів, що сприяє розвитку гіперактивності імунної системи. Підшлункова залоза, шлунково-кишковий тракт не можуть перетравити такі продукти в повному обсязі. Відповідно імунна система накидається на нерозщеплені шлаки, намагається вивести їх з організму, але не завжди це вдається, відповідно виникає алергічний процес “

Найчастіше, якщо захворювання не запрограмовано генетично, алергічний процес запускають саме запальні процеси шлунково-кишкового тракту, ферментативна недостатність підшлункової залози і гельмінти, зазначила лікар. А з огляду на стресові фактори сучасного життя, алергічні реакції розвиваються ще швидше.

АЛЕРГЕНИ І ГРАФІК ЦВІТІННЯ

Для кожної геологічної зони є свої алергени. Що стосується України, то тут найчастіше зустрічається пилок, особливо берези, амброзії і полину. У меншій мірі ще є реакції на цвіль, шерсть тварин тощо. У свою чергу діти все частіше страждають алергічними реакціями на коров’яче молоко, злаки. І зараз відсоток алергічних захворювань в цілому по Україні значно вище, ніж був 10 років тому.

Цвітіння рослин, пилок яких викликає алергічні реакції, починається приблизно в березні (в разі теплої зими може початися і раніше, в кінці лютого). Спочатку починається запилення дерев – берези, вільхи, ліщини. Це триває приблизно до травня.

Потім з червня до початку серпня розпочинається запилювання злакових літніх трав (тимофіївка, жито, костриця). Також небезпека може виходити і від газонної трави, яку висаджують у приватних будинків (їжака, тонконіг, костриця).

І вже в кінці літа і на початку осені – час для цвітіння бур’янів. Це полин, амброзія, лобода. Цей сезон вже почався зараз, і дуже багато людей страждають від алергії на зазначені компоненти, зазначила імунолог Тетяна Бондаренко.

НЕБЕЗПЕЧНІ КОНДИЦІОНЕРИ

Ще одним фактором, який може спровокувати появу алергії, є наявність кондиціонера в приміщенні, в якому часто знаходиться людина.
Лікар зазначила, що кондиціонери чинять негативний вплив на здоров’я людини. По-перше, через постійні перепади температур починається розбалансування захисних властивостей організму, який відчуває зміни навіть на 2-4 градуси

По-друге, при відсутності належного догляду за кондиціонером існує небезпека забруднення обладнання пилом, цвіллю і грибками, які потім циркулюють в приміщенні.

ЛІКУВАННЯ АЛЛЕРГИИ

У разі виявлення алергічної реакції не варто впадати в паніку, адже лікування існує, хіба що воно буде довгостроковим. Зараз єдиним методом лікування алергії лікарі називають алерген-специфічну імунотерапію (Асіта).

Її суть полягає в тому, що спочатку визначається алерген, до якого є чутливість у пацієнта, після чого цей алерген починають давати людині в малих концентраціях, поступово підвищуючи їх до тих концентрацій, в яких людина стикається з цим алергеном в навколишньому середовищі. Таким чином імунна система виробляє антитіла, які блокують алергічну реакцію.

Такий метод лікування потрібно проводити поза загостренням, тобто, завчасно, в період, коли цвітіння вже пройшло або ще не почалося.

Якщо не вдалося завчасно почати лікування перед цвітінням рослини-алергену, лікарі пропонують кілька ефективних засобів профілактики.

Найнадійніший спосіб – це, якщо можливо, змінити місце проживання на час цвітіння алергену, тобто поїхати в ту зону, де ця рослина вже отцвело або ще не почало цвісти.

Якщо ж такої можливості немає, то лікар надала кілька рекомендацій по профілактиці:

  • Бажано не виходити в суху вітряну погоду, так як вітер розносить пилок у всьому місті.
  • Повернувшись додому, одяг потрібно ховати в шафу, щоб не поширювати алергени по всій квартирі.
  • Після прогулянки варто прийняти душ і бажано помити голову.
  • На вікна встановити захисну дрібну сітку, яку слід протирати кожні 2-3 години. Як варіант – завісити вікна декількома шарами марлі, яку періодично змочувати.
  • Під час перебування на вулиці можна використовувати спеціальні фільтри для носа, які зараз представлені на українському ринку. Вони захищають не тільки від пилку, а й від хімічних речовин, навіть від вірусів і бактерій.

Також існують медикаменти, профилактирующим початок алергії, – таблетки і спеціальні препарати, які капають в ніс і в очі. Мета таких заходів – стабілізувати ту саму гладку клітку, яка реагує на алерген.

“Взагалі кращими засобами по очищенню повітря є розміщення в якомога більш екологічно чистому районі, постійне провітрювання і сонячне світло, який має протимікробні властивості. Якщо немає алергії, в приміщенні можуть перебувати кімнатні рослини, які синтезують кисень і є природними очисниками повітря. Також в приміщенні повинно бути якомога менше предметів, на яких накопичується пил, зокрема, важких портьєр ”

В нашій лікарні працюють високопрофесійні лікарі алергологи, які мають можливість надавати якісну і завчасну медичну допомогу хворим на алергію. В поліклініці веде консультативний прийом лікар алерголог вищої атестаційної категорії за спеціальністю «Алергологія» з багаторічним досвідом роботи, який за показаннями може направити хворого на лікуванняя до алергологічного відділення стаціонару. Ви непоодинокі в боротьбі за своє здоров*я – ми можемо Вам допомогти.

Перейти до вмісту